6 Obserwatorzy
31 Obserwuję
faceofbook

Face of Book

Lubię książki jak koń owies.

Podsumowanie roku 2015 - część 1

Wszystkie zaległości w recenzjach książek przeczytanych w poprzednim roku nadrobione, mogę więc teraz na spokojnie podsumować rok 2015 od strony czytelniczej.

 

W 2015 roku przeczytałem 24 książki. Dla jednych to tyle, co przeczytają w dwa miesiące, niemniej dla mnie to i tak postęp w porównaniu do roku poprzedniego. Ale dzięki temu przynajmniej mogę tu w skrócie przytoczyć je wszystkie po kolei – choć po krótkim namyśle postanowiłem podzielić to zestawienie na dwie części. Zapraszam więc na podróż ekspresem przez pierwszą część 2015 roku.

 

STYCZEŃ

 

Podejrzany - Lee Child

Podejrzany, Lee Child

Czytałem: 13 dni

Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

 

Jak już ostatnio wspominałem, do tej odsłony przygód Jacka Reachera zabrałem się zaraz po przeczytaniu poprzedniej - i to był błąd. Uwielbiam Reachera, ale jego nadmiar jednak szkodzi.

 

 

Wybawiciel, Jo Nesbo

Czytałem: 16 dni

Ocena: ★★★★★★★★☆☆

 

Od czasu Czerwonego gardła kolejne tomy przygód Harry'ego Hole nie schodzą poniżej wysokiego poziomu i tak jest też w tym przypadku. Plus ciekawy opis funkcjonowania Armii Zbawienia w Norwegii.

Wybawiciel - Jo Nesbø 

 

 

LUTY

 

Vertical - Rafał Kosik 

Vertical, Rafał Kosik

Czytałem: 7 dni

Ocena: ★★★★★★★★★☆

 

Pierwsze duże zaskoczenie w tym roku, i to bardzo pozytywne! Skąd ten człowiek bierze tyle pomysłów, w dodatku tak oryginalnych?! Niesamowita lektura.

 

 

Godzina zero, Agata Christie

Czytałem: 8 dni

Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

 

Od 2014 powoli naprawiam zaległości w kryminałach Agaty Christie. Ten był OK, ale w pamięć mi się nie wrył – dziś już nie pamiętam nawet, o czym opowiadał.

Godzina Zero - Agatha Christie 

 

 

Bal absolwentów - Ruth Newman 

Bal absolwentów, Ruth Newman

Czytałem: 9 dni

Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

 

Czytało się dobrze, ale w sumie nic tu nie wychodziło poza standard. Zakończenie miało porządnie zaskoczyć i może nawet tak było, lecz przeprowadzone to zostało w dość sztampowy sposób.

 

 

MARZEC

 

Szczęśliwa ziemia, Łukasz Orbitowski

Czytałem: 9 dni

Ocena: ★★★★★★★★☆☆

 

To po prostu opowieść o nieszczęśliwych ludziach, choć wzbogacona o wątek fantastyczny. Pierwsze moje spotkanie z Orbitowskim i jego styl od razu przypadł mi do gustu. Warto!

Szczęśliwa ziemia - Łukasz Orbitowski 

 

 

Kurtyna - Agatha Christie 
 

Kurtyna, Agata Christie

Czytałem: 8 dni

Ocena: ★★★★★★☆☆☆☆

 

Jak na razie najsłabsza powieść Christie, z tych, które dotąd przeczytałem. Jakoś przeoczyłem fakt, że jest o ostatnim śledztwie Herkulesa Poirot, inaczej zostawiłbym ją sobie na później.

 

 

Steelheart, Brandon Sanderson

Czytałem: 8 dni

Ocena: ★★★★★★★★☆☆

 

Postanowiłem (na jakiejś krótszej powieści) sprawdzić, co to za gość, ten Sanderson, którego nazwisko coraz częściej słyszałem poprzedzane lawiną "achów" i "ochów". Padło na "Steelheart" w oryginalnym języku. No i... tak się zaczęła wielka przygoda. Ach, och, Sanderson!

Steelheart - Brandon Sanderson   
 

 

 

Gra Endera - Orson Scott Card 

Gra Endera, Orson Scott Card

Czytałem: 18 dni

Ocena: ★★★★★★★★☆☆

 

Nadrabiania zaległości z klasyki ciąg dalszy. Zaiste, dobra książka, tak jak mówili. Byłaby jeszcze lepsza, gdybym nie oglądał filmu wcześniej. Podobają mi się stawiane w niej pytania. Odpowiedzi już nie wszystkie.

 

 

KWIECIEŃ

 

Chemia śmierci, Simon Beckett

Czytałem: 7 dni

Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

 

Miałem nadzieję się wkręcić w nową serię kryminalną z antropologiem sądowym Davidem Hunterem, ale pierwsza część nie wystarczyła na zachętę. I znowu, czytało się bardzo dobrze, ale czegoś mi zabrakło. Może jeszcze kiedyś dam mu szansę.

Chemia śmierci - Simon Beckett 

 

 

Madika z Czerwcowego Wzgórza - Astrid Lindgren 

Madika z Czerwcowego Wzgórza, Astrid Lindgren

Czytałem: wiele wieczorów

Ocena: brak

 

To z kolei lektura, którą czytałem dzieciom wieczorami:) Nie czytałem jej wcześniej, więc dołączam do swojego podsumowania, jednak oceniać nie będę – wspomnę tylko, że dzieci płakały, jak się skończyła...

 

 

Elantris, Brandon Sanderson

Czytałem: 21 dni

Ocena: ★★★★★★★★☆☆

Recenzja: Jak Brandon szlifuje swe Aony

 

Po odkryciu Sandersona, postanowiłem zabrać się za jego powieści chronologicznie, w kolejności wydawania. Pierwsza powieść autora to genialny koncept, aczkolwiek wykonanie pozostawia jeszcze trochę do życzenia.

Ach, no i w tym momencie zaczęła się moja przygoda z Booklikes:)

Elantris - Aleksandra Jagiełowicz,Brandon Sanderson 

 

Ciąg dalszy nastąpi...